anadolubasinbirligi65 @ hotmail.com

İstanbul , Kayseri, Ankara ve yine İstanbul…
Ne kadar güvendeyiz?….

Terör belası Türkiye’nin başını ağrıtmaya devam ediyor.

Türkiye ve dünyanın en tehlikeli terör örğütü olarak tanınan bu örgütlere kim dur diyecek.

Terör belası sadece Türkiye’nin sorunu değil.

Nereden ve ne zaman geleceği belli olmayan terör karşısında dünya ülkeleri bir araya gelerek samimiyet içerisinde terörü çözmeleri gerekir. Aksi takdirde hiçbir ülke ben güvencedeyim diyemez…

,Bu Tehlikeli Terör örgütleri…

(El-Kaide):Küresel çapta eylemler yapan örgüt, 1988 yılında Usame Bin Laden tarafından kuruldu. 11 Eylül saldırısıyla dünya gündeminin zirvesine oturdu. Selefilik, Vahabilik gibi ideolojilerden beslenen ve dünya İslam devleti kurma çabasında olan bir örgüttür. Türkiye alt oluşumları ile birlikte El-Kaide’yi bir terör örgütü olarak tanıyor.

(DHKP-C) :Aşırı sol cularda ideolojik bir yapıda olan bu örgütün, yakın tarihte Yunanistan, Lübnan, Suriye gibi ülkelerdeki kamplarda askeri eğitim alarak Türkiye’de eylemler yaptığı biliniyor. Marksizm-Leninizm felsefesiyle hareket ettiğini iddia eden grubun son büyük eylemi Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kiraz’ın öldürülmesiydi.

(El Nusra Cephesi): Suriye’de Esad rejimini yıkarak yerine büyük bir İslam devleti kurmayı amaçlayan örgüttür. Nisan 2013 itibariyle El-Kaide’ye bağlılığını açıklamıştır.

(TKP/ML) : Temeli 70’lere dayanan ve sürekli parçalanıp yeni örgütlere dönüşen bir terörörgütüdür. TİKKO isminde bir silahlı yapılanması olduğu söylenir. Son kertede tekrar tüm silahlı komünist, Marksist, Leninist kadroları kendi çatısı altında topladığını açıklamıştı.

(Hizbullah) : Sünni İslamcı çizgide faaliyet gösteren Türkiye Hizbullahı özellikle ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde önemli bir nüfuza sahiptir. Örgütün, Lübnanlı Şii inançlı bir siyasi parti olan Hizbullah’la ilgisi yoktur.

(IŞİD/ /DAEŞ) :Ülkemizde farklı isimler ile anılan ancak tüm dünyada (Irak Şam İslam Devleti) ismi altında klase edilen bu örgütün faaliyetleri özellikle son zamanlarda zirve yapmıştır. Amacı isminden de anlaşılacağı gibi Levant adı verilen Orta Doğu topraklarında bir İslam devleti kurmaktır. El Kaide’nin alt bir yapılanması olarak çıktığı yolunda 2014 itibariyle El Kaide ile hiç bir bağlantılarının kalmadığını açıklayarak tarihin gördüğü en kanlı eylem ve savaşa sebep oldukları biliniyor.

(İBDA-C) :Örgüt 3 kıtada büyük bir Doğu yani İslam devleti kurmanın amacındadır.

(PKK):Türkiye’nin aslında en fazla alt örgüt ve yapılanma ile mücadele ettiği terör oluşumu PKK’dır. PKK aslında birçok aşırı sol örgütte olduğu gibi içinde parçalanma ve farklı yapılanmalar ile kendine yeni isimler bulmuş olsa da, toplum tarafından tek bir isimle algılanmaya devam etmektedir. Kongra-Gel, KADEK, HPG, JYA START, KCK, TAK ve bunun gibi yapılanmalar bu ideolojinin içinden çıkıp bağımsız birer örgüt gibi davransalar da eylemleri sonuç olarak aynı tip ve aynı amaçla yapılmaktadır, 70’lerden bu yana Türkiye’nin çözülmeyen sorunu olarak günümüze kadar taşınmıştır. PKK’nın açılımı Kürdistan İşçi Partisi olarak çevirilebilir. Son dönemde örgütün Suriye ‘deki uzantısı olarak kabul edilen PYD ve YPG de ülke gündemine oturmuştur. Bu bağlamda örgütün İran bağlantısı PJAK da dikkate alınabilir.

(FETÖ/PDY): Geçmişi 80’li yıllara kadar uzanan Fettullahçı Terör Örgütü ya da (Paralel Devlet Yapılanması), adında isimlendirilen ve 17-25 Aralık 2013 tarihleri hükümet güçlerince terörün vasıflarını değiştirip, emniyet belgelerinde bu grubun bir terör örgütü olarak anılmaya başlanmasına neden olmuştur.