vanhavadis @ hotmail.com

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, VASEM toplantı salonunda gerçekleşen önemli toplantıya, Van Vali Yardımcısı Sabri Uzun başkanlık yaptı.

Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin öncülüğünde yapılan toplantı, kent için önemi oldukça fazla.  Eğitim sektöründe var olan sorunlar, yapılması gereken problemler, çözüm önerileri ve kişisel eleştireler bu toplantıda yer buldu. VASEM toplantı salonunda yapılan istişare ve bilgilendirme semineri verimli geçti diyebiliriz. Eksikleri olmasına rağmen gelecek yıllar için verimli olacağı düşüncesi bende hasıl oldu. İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, açık yüreklilikle her türlü eleştiri ve çözüm önerileri pür dikkat dinledi.  Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü İstişare toplantısına, Van Vali Yardımcısı Sabri Uzun, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Üniversite temsilcileri,  Okul Müdürleri, Öğretmenler, Okul Aile Birlikleri Başkanları, STK temsilcileri, Tuşba Belediye Başkanlığı temsilcisi, Öğrenciler ve eğitim uzmanları katılım sağladı. Eğitimde yaşanan sorunlar bir bir masaya yatırıldı. Çözüm önerileri tek tek tartışıldı. Milli Eğitim Müdürü Kırekin’in dile getirdiği bazı temel sorunlar dikkatimi çekmedi değil. Bunlardan bazıları, yeni yapılan toplu konutlara ruhsat verilirken niçin o konutlarda oturan öğrencilerin eğitim durumu düşünülmüyor.  Bir yerde toplu konut yapılacaksa, o konutlarda oturan çocukların gidebileceği okul durumu, muhakkak göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı sayın Kırekin. Haksız da değil yani. Yüzüncü Yıl Üniversitesi civarında yapılan toplu konutlarda oturan çocuklar hangi okula gidecekler. Belediye böyle kritik yerlerde yapılan toplu konutlara ruhsat verirken, çocukların eğitim durumunu düşünerek ruhsat vermelidir.

Yakın civarında okul yoksa yada o konutlarda oturan çocuklar için bir okul yapılmadan ruhsat vermemesi gerekir. Çünkü çocuklar bizim herşeyimiz, çocuklarımızın geleceğini düşünmek zorundayız.  Bence de bundan böyle özellikle toplu konutlar için, belediye yetkilileri tarafından ruhsat verilirken Milli Eğitim Müdürlüğü ile istişare halinde olması yada en azından düşünceleri alınması gerekir. Aklıma geldiği için söylüyorum, Yüzüncü Yıl Üniversitesi civarında yapılan toplu konut bölgesinde en azından ilköğretim öğrencileri için bir okul olması şarttır. Naçizane fikrim, Okul Aile Birliği Başkanlığını cazip hale getirmek için bazı çalışmalar yapmak lazım. Küçük yaştaki çocukların sabahın köründe okula gitmelerinin yanlış olduğunu çok iyi anlamak gerekiyor. Yapılan istişare toplantısında olumlu görüşler ortaya çıktı.

Umarım bu görüşler hayata geçilir. İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasetin Kırekin’e inanıyorum ve güveniyorum. Eminim ki, toplantıda alınan görüşler kulak arkası edilmeyecektir.