vanhavadis @ hotmail.com

“Kime oy vereceğin hakkında bir fikrin yoksa kimin sana fayda getireceğine bakmalısın…”

 Kıymetli okurlar, bir önceki yazımızda, AK Parti'nin Van Büyük Şehir Belediyesi Başkan Adayı  Sayın Necdet Takva ile ilgili akıllara gelen iki önemli soruyu gündeme getirmiş ve bu soruları sırasıyla ele alacağımızı belirtmiştik.

En çok konuşulan sorulardan ilkinin, "Cumhurbaşkanı neden Necdet Takva'yı seçti" olduğunu söylemiş ve bu sorunun cevabının basitmiş gibi görünse de aslında kompleks bir cevaba sahip olduğunu vurgulamıştık.

Hem basit değil, hem de tek cevabı yok demiştik.

Akla ilk gelen cevabın; başka partilere gönül veren seçmenlerin, oylarını alabilecek bir lider olmasıdır da demiştik.

Gerçek ise hiç te bu kadar basit değil. Aslında Cumhurbaşkanı, Necdet Takva’yı seçmedi, onu ikna etti  demiştik.

Evet evet yanlış duymadınız, Cumhurbaşkanı Necdet Takva’yı ikna etti.

Nasıl mı?

Her seçim öncesinde, bölgelerdeki müstakbel adaylar üzerine her partinin çeşitli araştırma–soruşturmaları olur. İddialı partilerin önemli merkezlerdeki adaylarına veya aday adaylarına yönelik araştırmaları ise daha da derin olur. Fakat bazı yerler vardır ki, oradaki aday adayları çok daha sıkı bir elekten geçirilir, olası her durum mercek altına alınır.

İşte bu illerden birisi de Van'dır. Belki de en önemlisi Van'dır.

İki partinin de Van adaylarının en son açıklanan adaylardan olması, bu yazdıklarımın ne kadar gerçek olduğunun kanıtıdır.

Van, AK Parti açısından gözden çıkarılmış bir il olmadığı gibi Diyarbakır, Batman, Hakkâri gibi illerin de âdeta anahtarı konumundadır.

Yâni Van kazanılabilir ve mükemmel yönetilirse, diğer illere örnek olacak ve diğer illerin seçmenleri de Van'daki gelişmeler örnek gösterilerek ikna edilebilecektir.

İşte Cumhurbaşkanının Takva'yı ikna etmesinin çıkış noktası da burasıdır.

Daha açık yazacak olursak; AK Parti'nin Van'daki aday adayları içerisinde, Van'ı mükemmel bir il yapacak yetenekte, göz dolduran, vizyon sahibi, sevilen, tecrübeli ve kendini ispatlamış bir siyasetçi bulunamayınca, oklar Necdet Takva'yı göstermiş oldu.

Necdet Takva, önce AK Parti'nin genel merkezindekiler tarafından birçok defa aranıp davet edildi, sonra da Cumhurbaşkanı ile görüştürüldü.

Bu görüşmede, Cumhurbaşkanı Necdet Takva'yı "Van'la ilgili hayallerini biliyorum, gel bu hayalleri beraber gerçekleştirelim" diyerek samimi bir teklifte bulundu. Ama Takva'nın bazı endişeleri vardı ve bu endişelerini Cumhurbaşkanına iletti.

Necdet Takva'nın hem endişeleri hem de büyük beklentileri vardı. Bu beklentilerin büyüklüğü, Cumhurbaşkanını Necdet Takva'ya daha da ısındırdı.

Peki neydi bu büyük beklentiler ve neydi Cumhurbaşkanını Necdet Takva'ya daha da yaklaştıran?

Van'ı, Vanlılar yönetmeli...

Dışarıdan atamalar olmamalı...

Büyük yatırımlar hükûmet tarafından sonuna kadar desteklenmeli...

Van'ın işsiz nüfusu fazla olduğu için istihdama yönelik büyük projelere tam destek verilmeli...

Belediyelerden daha fazla personel ihraç edilmemeli...

Van'daki operasyonlar durdurulmalı...

Halk bir bütün olarak kabul edilmeli, kucaklanmalı ve ötekileştirilmemeli...

İşte Necdet Takva farkı.

Ancak bu şekilde istihdam ve hizmet politikaları ile Van mükemmel bir ile dönüştürülebilir ve ancak bu şekilde diğer illerin de oyları alınabilirdi.

Zaten bu gerçeği Cumhurbaşkanı da biliyordu ama böylesine özümsemiş bir Vanlıyla da ilk kez karşılaşıyordu.

Necdet Takva'nın beklentilerinin tamamının karşılanacağı gibi AK Parti belediyeciliği tecrübeleri ile diğer büyük illerin belediyelerinden de destekleneceği söylenince, Necdet TAKVA ikna olmuş oldu.

Van'ı güzel günler bekliyor...

Güzel günler, bu güzel insanları bekliyor...

Hizmet gelecek. İş gelecek. Aş gelecek inşallah.

Bir sonraki yazımızda ise "Seçmen, neden Necdet Takva'yı seçmeli" sorusunu ele alacağız.