ftekdur @ hotmail.com

“Dost, kara günde belli olur” Atasözünden yola çıkarak, Van’ın son yıllarda yaşanan deprem, ekonomik kriz ve akabinde yaşanan olumsuz vakalardan dolayı meydana gelen hadiselerden kötü etkilenmiş olması.

Ama “Dost, kara günde belli olur” dedik ya, işte olumsuz hadiselerin cereyan ettiği bir dönemde, gerçekler gün yüzüne çıkar. Her şeye rağmen, yaşadığı yeri, memleketini, insanlarını yalnız bırakmayan, dar günde onların yanında yer alan, sıkıntılarına derman olan, en basit yolu kaçmakta bulanlara inat ayakta duran, bu şehri terk etmeyen esnaflardan birinin örnek davranışı bizi mest etti.

Gerçek dostlar zor zamanımızda bizi yalnız bırakmaz hatta onlar en kötü anımızda herkesten önce koşarak yanımızda bulunan kişilerdir.

Yaşadığı depreme, ekonomik krize rağmen, bünyesinde çalıştırdığı 80 kişilik çalışanını bağrına basan Hacıoğlu Unlu Mamulleri işletme sahiplerine buradan teşekkür edemeden geçemeyeceğim.

Kendisiyle sohbet ettiğimizde yaşadıkları dönemi anlatırken, çok duygu dulu anlar yaşadım. Krizlere rağmen, hiçbir işçisini işten çıkarmayan, belki bir fırın ama 80 kişilik sigortalı çalışanı ile adeta bölgemiz şartlarına göre devasa bir fabrikayı anımsatan bu işletmenin heybetli duruşu, azmin, kararlılığın en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Geçtiğimiz günlerde işletmeyi ziyarette gösterilen ilgi ve alaka bizi ziyadesiyle memnun etti.

Anadolu Basın Birliği Van Şubesi Başkanı Ayhan Yazlıkla, Hacıoğlu Unlu Mamulleri işletmesini ziyaret ederek, Anadolu Basın Birliği üyelerine yönelik yapılacak çalışma, imkan ve olanaklar hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

Gayet sıcak karşılandığımız bu işletmede, yapılan iş, eylem, mekan ve sıcak kanlı çalışanların vaziyeti takdire şayandır.

İşletme sahibi  Erol Yakın,  Anadolu Basın Birliğimizi tebrikleri ve üyelerimize dönük bir çalışma başlatmış olması bizi memnun ettiği gibi, bizim de bu önemli yeri onurlandırma, takdir etme, hakkı doğmaktadır.

Bu köşe yazımı özelde Hacıoğlu Unlu Mamulleri işletme sahiplerine, genelde Van’ı en zor zamanlarda terk etmeyen fabrikacıya, esnafa, işletmeye bir teşekkür mahiyetindedir.

Evet sevgili dostlar; ekmeğini paylaşan tüm dostlara, dar günde bu şehri ve insanlarını terk etmeyenlere herkes sahip çıksın, destek versin. Dar günde bizi yalnız bırakmayanları, geniş günde terk etmeyelim.

Geleceği parlak bir şehrin, gerçek dostlara ihtiyacı vardır. En kötü günde bağrında barındırdığı güllerin, çiçeklerin onu terk etmediği bir gelecek dileğiyle…