Anadolu Basın Birliği Van Şube Başkanı (ABB) ve Gazeteci Ayhan Yazlık, ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

Gazeteci Yazlık yaptığı açıklamada, Van'da Gazeteci olan Ziya Türk'ün şikayeti üzerine, Edremit İlçe Emniyeti tarafından ifadeye çağrıldığını ifade etti. Bir Gazetecinin kendi meslektaşını şikayet etmesi çok talihsiz bir olay ve bir o kadar da hiç etik olmadığını belirten Yazlık, "Şahsın şikayet etmesinin tek amacı, bizim üzerimizden prim yapmak istemesi olduğun söylemek isterim. Çünkü mevzu olan konu bir yıl öncesine dayanmaktadır. Bir yıl önce olmuş bir konuyu defalarca yüz yüze geldiğimiz halde birçok kez kendisini korumuşuzdur.

Birlikte birçok kez Havadis TV'de yayınlar yapmışız.  Her toplantılarda bir araya geliyoruz. Hiç bir problem olmamasına rağmen, bu gün şikayet etmesi bizim üzerimizden prim yapmaktan başka bir şey değildir. Ben bu şikayetinin, diğer bir amacının da, başka bir yere bir mesaj ya da bir gözdağı vermek olduğunu düşünüyorum. Bundan  öteye bir fikrim ve düşüncem yoktur. Biz, her zaman Van şehrimizin huzuru ve refahı için mücadelemizi veriyoruz. Kimsenin bu kentin, huzurunu  bozma hakkını kendinden bulamaz.

Hiç kimse ile şahsi bir sorunumuz asla olamaz. Biz ne yazarsak ve ne yaparsak tamamıyla, bu kentin geleceği için yazıyoruz ve bu kentin menfaatini göz önünde bulundurarak birilerini eleştiriyoruz. Hakkımızda şikayetçi olan ve birilerinin adına çalıştığına şüphe duyduğumuz sayın Ziya Türk ile de, bir sorunumuz yoktur olamazda. Gazetecilerin, kendi meslektaşlarını gidip emniyette şikayet etmeleri, kesinlikle doğru bir tutum değildir. Sayın Türk, şahsımla ilgili birçok kez çok mesnetsiz haberler yazmış olmasına rağmen, hiç bir zaman gidip arkadaşımızı şikayet etmedik. Kendimizce cevap yazarak, haberleştirme konusuna gittik." dedi

Edremit İlçe Emniyeti'ndeki ifade sürecine de değinen Yazlık, "Şikayet konusu üzerine Edremit İlçe Emniyet Müdürlüğü güvenlik güçleri tarafından, göz altına alındım ve yaklaşık iki saat süren ifademin sonunda serbest bırakıldım. Bu süre zarfından Emniyet güçlerinin nazik davranışı ve olaya hakim olmaları konusundan göstermiş oldukları hassasiyetten ötürü, her birine ayrı, ayrı teşekkür ediyorum. Adalettin kestiği parmak acımaz.  Adalettin herkes için çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum" dedi.