Vanlı Gazetecilerden 10 Ocak kutlaması

Vanlı Basın mensupları, 10 Ocak Gazeteciler günü dolaysıyla bir araya gelerek, Gazeteciler gününü kutladı.

Van Basını, Van-Şişli Öğretmenevi lokalinde bir araya gelerek, 10 Ocak çalışan Gazeteciler gününün anlam ve önemi üzerine, fikir alışverişinde bulundu. Oldukça samimi bir ortamda geçen istişare toplantısı, birlik ve beraberliğin ön plana çıkmasına vesile oldu. Anadolu Basın Birliği (ABB) Van Şubesi'nin öncülüğünde gerçekleşen basın buluşması, Gazetecilerin karşılaştığı  sorunların giderilmesi konusuna da, çözüm önerileri gündeme getirildi.

Basın mensuplarının bir araya gelmesinin bir başka önemi ise, Van'da yayın hayatına yeni başlayan 'yeni Doğu' gazetesinin onuruna verilen yemek oldu. Anadolu Basın Birliği Van Şube Başkanı Ayhan Yazlık, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "Van ilimizde yayın yapan her basın mensubu, bizim için çok değerlidir. Hepsini çok önemsiyoruz. Bizim açımızdan hiç bir basın mensubu arasında ayırım asla olmaz ve olamaz da. Görüşü, fikri, düşüncesi, ideoloji bakışı ne olursa olsun, bizim için fark etmez. Hepsine saygı gösteriyoruz. Yeter ki kişilik haklarına saldırı olmadığı müddetçe.

Basın mensupları arasında zaman zaman ufak- tefek kırgınlıklar olabilir. Bunlar olağan şeylerdir. Her meslekte olduğu gibi, Basın mensupları arasında da rekabet ortamı olabiliyor. 'haberi erken geçtin, haberi atlatın, benim özel haberimdi. Basın açıklamasına neden geç kaldın?' gibi durumlar karşısında bazen ufak çaplı da olsa kırgınlıklar meydana gelebiliyor. Bunları normal karşılamak lazım. Önemli olan kentin menfaati açısından olumlu ve yapıcı haberler çıkarabilmektir. Bu anlamda bu gün itibariyle yayın hayatına başlayan 'yeni doğu Gazetesi'nin ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyor. Yönetimini kutluyor, kendilerine bol kazançlı, bereketli ve haber dolu bir yayın hayatı diliyoruz" diyen Yazlık, programa teşvik eden herkese teşekkür ettiğini vurguladı.