Anadolu Basın Birliği Başkanı Ayhan Yazlık ve yönetimi tarafından yapılan ilçe ziyaretleri devam ediyor. Her hafta bir ilçeyi ziyaret eden, ilçenin önemli isimleri, kanaat önderleri ve kaymakamlarla görüşen Anadolu Basın Birliği’nin bu haftaki ziyaret durağı Gürpınar ilçesi oldu.

Gürpınar ilçesinde yapılan çeşitli temasların ardından Gürpınar Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu ile birlikte Gürpınar’ın en önemli mesire alanlarından biri olan Alabalık Tesisleri’ne geçen Anadolu Basın Birliği, burada Gürpınar ilçesine dair önemli bilgiler edindi.

Gürpınar ilçesinin genel durumu, yapılan çalışmalar, ilçenin konumu, yüzölçümü gibi konularda bilgiler aktaran Başkan Şamiloğlu, daha sonra TRT Şeş’e Kürtçe ve Türkçe açıklamalarda bulundu.

TRT Şeş’in Van Muhabiri Necmi İdiz’in sorularını yanıtlayan Başkan Şamiloğlu, "Gürpınar ilçesi yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ilçesi. Yani üç ilden daha büyük durumdayız. Nüfus bakımından da orta sıralardayız.

 Gelişmişlik bakımından çok iyi konumda değil ama yeni yapılanma, alan çalışmaları ve özellikle de tarım ve hayvancılık bakımından önemli bir nokta. Bilindiği gibi Norduz Koyunu ki, "gen" literatürüne girin bir ırk. Bunun yanı sıra geniş mera alanları ve yaylalarıyla da cazip bir ilçe.

Su kaynakları bol olan ilçemiz, önemli tarihi mekânları da bünyesinde barındırıyor. Bizler de Gürpınar Ziraat Odası olarak gerek ilçenin can damarı olan tarım ve hayvancılık çalışmaları gerekse turizm ve diğer konularda elimizden gelen çabayı göstermeye gayret ediyoruz.

Van’a yakın mesafesi ile de ilçe birçok anlamda tercih edilen bir konumda. Bütün bunların yanı sıra ilçemiz alabalığı ile de meşhur. Ailelerin rahat ve nezih bir ortamda temiz hava ile buluşturan mesire alanlarımız oldukça ilgi görüyor.

Yani Gürpınar başlı başına bir coğrafya. Her yönüyle keşfedilmeyi bekleyen geniş bir arazi yelpazesi. Basının bunları dile getirmesi, bu ilçeye dikkatleri çekmesi gayet güzel. Bu anlamda Anadolu Basın Birliği Başkanı Ayhan Yazlık ve yönetimine göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.

 İlçemiz her gün biraz daha gelişiyor ve güzelleşiyor. İlçenin merkezi yapılan son çalışmalar ile adeta tarih ile yeniden buluşuyor. Yeni yapılar tamamen mimari dokuyla inşa ediliyor. Bu da ilçeye farklı bir güzellik katıyor. İnanıyorum ki, Gürpınar ilçesi önümüzdeki süreçte daha da zenginleşecek, daha da cazip bir hale gelecek. Yeter ki huzur ikliminde birlikte ilçenin kalkınmasına katkı sunalım. Huzur iklimi bizi daha güzel günlere taşıyacaktır. TRT Şeş’e de bizi gösterdiği teveccühten dolayı şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu. Anadolu Basın Birliği Başkanı Ayhan Yazlık ise yaptığı açıklamada; "Sosyal sorumluluk dâhilinde her hafta bir ilçeyi ziyaret ediyoruz. Yönetimimizle birlikte ilçe ziyaretleri yaparak, hangi ilçemizin ne sorunları olduğu konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve yapılan güzel çalışmaları yetkili organlarla paylaşmak anlamında ilçe ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Bu gün Gürpınar ilçemizi ziyaret ettik. Önce Kaymakamlık binasını ardından ilçe esnaflarını daha sonra ise, çalışmaları ile herksin beğenisini kazanan Gürpınar Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu’nu ziyaret ettik. Bizlere çok önemli bilgiler aktardılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Zaman buldukça ilçe ziyaretlerimizi devam ettireceğiz" diyen Yazlık, kendilerine yakın ilgi ve alaka gösteren Gürpınar halkına teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.