CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sanıyorum önümüzdeki süreç içinde çok uzun olmayacak bu. Kısa bir süreç içinde görüşmelerimizi tamamlayacağız sonra cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz” dedi.

 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı süreci ile ilgili ziyaretleri çerçevesinde Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na ziyarette TBMM CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ile Aytun Çıray eşlik etti. Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ve Türker gazetecilere açıklamada bulundular.

Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda düşüncelerini aktardıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Büyük ölçüde paralel düşünüyoruz. Birlikte düşünüyoruz. Türkiye’nin saygın bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeni seçilecek cumhurbaşkanının Türkiye’yi temsil etmesi, demokrasiye inanması, özgürlüklere inanması, hukukun üstünlüğüne inanması, Türkiye’yi yurt içinde, yurt dışında hak ettiği şekilde temsil etmesi bizim en büyük arzumuz. Cumhurbaşkanı adayını büyük bir toplumsal uzlaşmayla belirlemek istiyoruz” diye konuştu.

“DOLAYISIYLA BİZİM BÖLÜNME LÜKSÜMÜZ YOK”

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin cumhurbaşkanı adayını ne zaman açıklayacaklarını sorması üzerine şunları kaydetti:

“Büyük bir toplumsal uzlaşmadan söz ediyoruz. Bütün görüşmelerimizi yapmadan aday açıklamamız yaptığımız bu çalışmaların boşuna gitmesi olur. Biz istiyoruz ki geniş bir mutabakat sağlayalım. Cumhurbaşkanı sıradan bir kişi değil, Türkiye’yi temsil edecek. Bizim en büyük arzumuz, 76 milyonunda ‘bu benim cumhurbaşkanım olabilir’ diyebileceği birisini saptamak. O nedenle bu görüşmeleri yapıyoruz. Sanıyorum önümüzdeki süreç içinde çok uzun olmayacak bu. Kısa bir süreç içinde görüşmelerimizi tamamlayacağız sonra cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz.”

DSP ile paralel olarak aynı aday üzerinde mi düşünüldüğü sorusuna Kılıçdaroğlu, “DSP, CHP biz farklı düşünen siyasal partiler değiliz. Sosyal demokrat partiyiz. DSP’nin Genel Başkanlığını yapan geçmişte CHP’nin de Genel Başkanlığını yaptı. Kastım budur. Biz aslında birleşmek zorundayız, ayrışmak değil. Beraber olmak zorundayız. Düşüncelerimiz beraber, dünyaya bakışımız beraber, insana bakışımız beraber. Rahmetli Ecevit “Ne ezen, ne ezilen insanca hakça bir düzen” demişti. Aynı şeyi bende söylüyorum. Türkiye süratle bir başka alana evriliyor. Dolayısıyla bizim bölünme lüksümüz yok. Beraber olma güç birliği yapma birlikte olma ihtiyacımız var” karşılığını verdi.

“BİZİMDE DÜŞÜNCEMİZ KENDİLERİYLE AYNI YÖNDE”

DSP Genel Başkanı Türker ise, “Bizimde düşüncemiz kendileriyle aynı yönde. Türkiye’nin bütününü kucaklayacak, bölünmesini önleyecek bir cumhurbaşkanının geniş bir toplumsal mütabakatla seçilmesidir. Türkiye’de siyasi partilerin işbirliği yapması yasak. Ancak cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların yüzde 10’dan fazla alan partiler tarafından gösterilebileceğini ve dolayısıyla her partinin mütabık kalının aday için propaganda yapılmasına imkân veriyor. Bu konudaki görüşlerimizi sayın Genel Başkan ile paylaştık” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ilk defa halkoyuyla bir cumhurbaşkanı seçilebileceğini kaydeden Türker, “Bu konuda geçmişte bir gelenek ve bir deneyim yok. Bu gelenek ve deneyimi birlikte hazırlayabileceğimize inanıyoruz. Bu konuda CHP’nin yapacağı çalışmada bir bütünlüğü sağlayan cumhurbaşkanı bulunduğu ve bu konuda bizlerden destek alındığı zaman biz bu desteği kendilerine vermeye hazır olduğumuzu kendilerine belirttik” ifadelerini kullandı.