Tuşba Belediyesi tarafından kurulan Kent Konseyi, büyük özveri göstererek çalışmalarına hız verdi.

Doç. Dr. A.Menaf Turan Başkanlığı'ndan toplanan Tuşba Kent Konseyi üyeleri, Van kentine daha fazla katkı sunabilmek anlamında, ilk günden itibaren önemli kararlar almaya başladı.

Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe'nin büyük cesaret göstererek kurduğu Tuşba Kent Konseyi, Tuşba ilçesi başta olmak üzere, Van genelinde gözle görülür çalışmalara imza atmayı hedeflediği belirtildi.  Tuşba Meclisi toplantı salonunda gerçekleşen oturum, gece geç saatlere kadar devam etti. Her bir Yönetim Kurulu Üyelerinin, kendi alanında uzman olduğu konular üzerinde görüş belirterek, daha çok katılımcı ve daha fazla Yönetişim anlayışla hareket etmeyi planladıkları söylendi. Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Turan, amaçlarının Kent Konseyi bünyesinde, kente bir katma değer katmak için yola çıktıklarını belirterek; "Bu Kent hepimizindir. Hepimiz bu kente yaşıyor, bu kente aynı havayı teneffüs ediyoruz. Belediye Başkanı Özgökçe, büyük cesaret göstererek Kent Konseyini kurdu. Kent konseyi bir nevi denetim mekanizması görevini de yürütmektedir. Bizler birlikte bu kente yaşıyorsak, birlikte bu kenti yönetmeye talip olmalıyız. Kente yaşayan bileşenler olarak, birlikte kentin geleceği konusunda sorunlara çözüm bulacağız. Van ilimizde var olan her bir sorunu ayrı ayrı ele alarak, kenti yönetenlerle birlikte çözüm yolarını arayacağız. Tuşba Kent Konseyi olarak her hafta düzenli olarak toplantılarımızı düzenliyoruz. Katılım sağlayan Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkür ediyoruz. İnşallah en kısa sürede somut çalışmalarla, halkımızın karşısına çıkacağız" diyen Turan, Kente yaşayan bireyler olarak, Kent Konseyinin önemini önümüzdeki günlerde çok daha iyi anlayacağız" diyerek katkılarından ötürü Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe'ye teşekkür ettiğini vurguladı.  

Peki Kent Konseyi Nedir? İşte Cevabı:

Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediyeler Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır.
 Kuruluş amaçları; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir".

Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder. Havadis Gazetesi/ Haber Merkezi