15 Mart 2016 tarihinde başlayan ve 5 Nisan 2016 tarihinde son bulan yarışmaya yaklaşık 175 eser katıldı. Yerel bazda yapılan Fotoğraf yarışmasına tarihte ilk kez bu kadar çok katılım sağlandı. 

 

 Ergin Sarı, rahatsız olduğu için katılamazken Ali İhsan Öztürk, Musa Talaşlı, Ruşen Takva ve Yunus Emre Aykaç’ın Jüri üyeliğini yaptığı Fotoğraf yarışması, yaklaşık 175 eser tek tek incelendi.

Dereceye girecek  olan fotoğrafları belirlemek için çok titiz bir çalışma sergileyen jüri üyeleri her eseri Van'ın bir değeri olarak değerlendirdiler.

 

  VEDAŞ, DAKA ve Van TSO’nun sponsor olduğu “Van’da akşam” temalı fotoğraf yarışmasının değerlendirme çalışmaları, ABB Van Şubesi’nin  eğitim salonunda yapıldı.

 

Değerlendirme çalışmaları yaklaşık 3 saat sürerken İki oturum halinde yapılan değerlendirmelerde, birinci oturum izleyicilere açık yapıldı. Ancak ikinci oturumun ilk 10 dakikasından sonra çalışmalar izleyecilere kapalı bir şekilde gerçekleşti. 

 

              Anadolu Basın Birliği  Şube Başkanı Ayhan Yazlık dahil olmak üzere, jüri üyelerinden başka hiç kimse final değerlendirme çalışmalarına dahil edilmezken,  Çok sert tavırlar takınan jüri üyeleri, yaptıkları çok titiz çalışmalar gözden kaçmadı.

 

En kritik ayrıntılara dikkat eden jüri üyeleri, daha sonra sergilemeye katılmayı hak eden 8 eser üzerinde çalışma yaptı.  Her türlü olasılığı göz önünde bulunduran jüri üyeleri yaklaşık 3 saatlık titiz çalışmalardan sonra, ilk üç, jüri özel ödüllü ve mansiyon ödüllü hak eden fotoğrafları belirlendi.

 

Daha sonra, sergilemeye katılmayı hak eden 8 eser belirlendi. Dereceye giren yarışmacıların isimleri ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.