Hizmet binasını kiralayan ve Otel olarak kullanıma açılması beklenen iş yeri, ne yazık ki, bugüne kadar açılmadı.

Büyük bir enkaz olarak, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan işyerinin, çok kötü bir görüntü vermeye devam etmesi, tepkilere neden oldu. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu tarafından her nedense ruhsat verilmedi. İpekyolu Belediyesi tarafından işletmeye uygundur kararı çıkmasın rağmen, büyükşehir cephesinden durdurulması, hem iş sahiplerini hem de Telekom Müdürlüğü'nü büyük zarara uğrattı. Van halkı tarafından büyük tepkilere neden olan bu görüntü, huzursuzluk yarattığı gibi, söz konusu hizmet binasının giriş kısmında, işyeri açacak olan bir çok esnafın mağdur olmasına sebebiyet verdi.

Yapılan araştırmalar ve edinilen bilgiler neticesinde, mevcut binanın hemen bitişiğinde bulunan binaların, bitişik nizam  ve aynı hizada olması, Türk Telekom binasının işletmeye neden açılmadığı ise dikkatlerden kaçmadı. Akıllara gelen soru işaretleri acaba birleri ruhsat karşılığında bir şeyler mi istiyor? acaba birilerinin rantı mı dönmedi? acaba ruhsat karşılığı verilecek yeşillikler az mı geldi? Acabalar çok fazla çoğalabilir.

Van halkı bu kötü görüntülerin seçimden önce ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek; "Van şehrimizin imajını çok kötü bozacak bir görüntü ile karşı karşıyayız. Bir yandan işsizlik var diyoruz bir yandan da iş yeri açılanlara izin vermiyoruz. Hizmet binanın açılması halinde, alt kısmına açılacak dükkanlarda neredeyse 100 insan çalışacak, üst katta açılacak otelde ise neredeyse 200 insan iş sahibi olacak. Nerden bakarsanız bakın 300 ile 500 kişi iş sahibi olacak. Bu nedenle devlet yetkililerinin söz konusu yere gerekli izinlerin verilerek, hizmete açılması gerekir" diyen Vatandaşlar, devletin yıkıcı değil, yapıcı olması gerekir diyerek hizmet binasının durumuna dikkat çektiler.