Bölgede hızla artan iş alanlarına ve sektörlere kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla açılan Bilim ve Teknik Koleji, 4 yıllık eğitim verecek. Masrafların büyük bir bölümü  devlet tarafından karşılanan okulda okuyan öğrenciler, elektrik-elektronik, endüstriyel otomasyon tesisat ve iklimlendirme, yenilenebilir güneş enerjisi sistemleri, gıda, kimya ve mesleki alanda çeşitli bölümlerle bu kolejde okumaya başlayacak. Yaklaşık 700 Öğrenci kapasiteli olduğu söylenen okulda en az 50 Öğretmen görev yapacak. 
Bilim Teknik Koleji içinde sosyal ve sportif alanlar için yapılan salonlar, modern yemekhane ile ileri teknoloji ile donatılan okulda, öğrenciler hem lise eğitimlerini ve hem de hiçbir ücret ödemeden meslek sahibi olabilecek. 
Van'da Bilim ve Teknik Koleji’ni eğitim-öğretime açan iş adamları "Burada okuyan çocuklar ilerde diplomalarını aldıkları zaman, inşallah mühendis, Teknisyen, tekniker olacakları gibi  fakülteler için de bu diplomaları aldıkları zaman, önleri açık olacak ve puansız geçiş olacak. Bu öğrencilerimizin okuması ve meslek sahibi olmaları için, devletimiz, öğrenci başına bize beli oranda eğitim teşviki ödüyor" diyen yetkiler,  Okulun 13 dönüm arazi üzerine kurulu olduğu, toplam 12 bin metrekare kapalı alanı olan bir eğitim kompleksi olduğu belirtildi.

 Özel Van Bilim ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yetkilileri; "Türkiye’de mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ihtiyacı çok fazla, ilimizde de bu eksikliği gördük ve böyle bir yatırımı Van ilimize sunduk. Öğrencilerin, okula kayıt amaçlarının eğitim kalitesinin iyi olması ve mesleki eğitimlere olan ilgilerinden kaynaklanıyor. Diplomasını alan bir öğrenci, İleride kesinlikle bir meslek sahibi olacak. Okulumuzda bir çok atölye var ve hepsi de çok  etkili,öğretmen kadromuz hepsi birbirinden başarılı, alanında uzman kadrodan oluşuyor. Van için açtığımız bu  okul, öğrenci ve Veliler için  büyük bir şans oldu" ifadelerini kullandı.

Özel Van Bilim ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yetkilileri; okulun, %100 Devlet Destekli Mesleki Eğitim Projesi, Diğer Anadolu Liselerindeki Öğrenciler Gibi Tüm Kültür Derslerini Alma İmkanı, Yüksek Deneyimli Eğitim Kadrosu İle Mesleki Alanda Dünya Standartlarına Eğitim Mezuniyetten Sonra İş Yeri Açma Belgesi, Tüm Kurumlarda, Teknisyen ünvanı ile İstihdam Edilme İmkanı, Özel Donanımlı Atölyeler ve Laboratuarlar, Kolej Standartlarında Sosyal, Kültürel ve Sportif İmkanlar, Türkiye Çapında Kabul Görmüş Yayınlar, Bilimsel Rehberlik, Özel Etütlerde Üniversite Sınavına Hazırlık İmkanı ile güvenli bir ortamda mutlak bir başarı sunduklarını sözlerine ekledi. kaynak: havadis