Anadolu Basın Birliği (ABB) Van Şubesi, Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke'yi makamında ziyaret ederek, yeni eğitim ve öğretim sistemi ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Antalya Murat Paşa İlçesi Milli Eğitim Müdürü iken, yapılan değişiklikle, Van İl Milli Eğitim Müdürü görevine atanan Hasan Tevke, Van için güzel ve anlamlı projelerinin olduğunu söyledi.

Van ve Van’lılara hizmet için geldiğini söyleyen Tevke, "Öncelikli amacımız Van'ın eğitimine katkı sunmak, Van'da eğitim çıtasını hak ettiği duruma getirmektir. Muhteşem bir Van Gölümüz var ama yeterince faydalanılmadığını gördüm. Bu anlamda, deniz üzerine insanların daha çok faydalanmaları konusunda kayık üretimini yapacak,  mesleki bir okulun açılmasını sağlayacağız. Mesleki okullara büyük önem vereceğiz. Uçak arıza ve bakımlarını yapmak için, mesleki bir lisenin açılması konusunda ciddi çalışmalarımız var. Güneş enerjisi üretimi konusunda, öğrencilerimizi iyi yetiştirmek bazında bazı projeler geliştireceğiz. Atama sürecinde, bakan bey, bana 'Van'a gideceksin' dediği zaman, heyecanlanmıştım. Bakan beye, itiraz etmek gibi bir şansımız olamazdı. Atamamız yapıldıktan sonra, bize düşen, geldiğimiz Van ilimize faydalı olmak için, gece gündüz demeden ter dökmektir. Van ve Antalya'nın birbirine benzer ortak yönü çok fazla. Bu nedenle Van ilimize alışmak fazla zor olmadı bizim için" diyen Tevke, Anadolu Basın Birliği (ABB) heyetine yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Anadolu Basın Birliği (ABB) Van Şube Başkanı Ayhan Yazlık ise yaptığı açıklamada, Tevke'nin görev yerinin hayırlı olmasını temenni ederek; "Her zaman diyoruz, dışarıdan Van ilimize Müdür olarak gelen kişilere karşıyız. Öncelikli Van ve Van’ilimizi iyi tanıyan birilerinin, Van ilimizde kurum amiri olması halinde daha sağlıklı hizmetlerin yapılacağı kanısındayız. Dışarıdan gelen birilerinin Van'ın dokusunu ve Van insanını tanıması için en az bir yıl bir süreye ihtiyacı olacaktır. Yani artık Van ilimizin deneme tahtası ya da makam yükseltmek için kullanılan basamak olmaktan çıkması gerekir. Van'a gelen kişilerin iki ya da üç yıl değil en az altı yıl görev yapma şartı koşulması gerekir. O zaman Van ilimize faydalı olabilme şansı daha iyi olur. Çünkü basın olarak bizler, Kurum amirlerinin "çantası ile değil ailesi ile Van'a gelmelerini" arzu ediyoruz. Van'a çantası ile gelen kişilerin her an için gitme planını yaptıklarını biliyoruz. Ailesi gelen kişilerin ise Van'da uzun süre kalma düşüncesi olduğunu da okuyabiliyoruz. Van ilimize Çantası ile gelen kişilerden fayda gelmez. Bu nedenle ısrarla söylüyoruz! Turist gibi, 'Van'a çantası  ile değil Ailesi ile gelenlerin başımızın üstünde yeri vardır' diyoruz.

Van ilimize tayini çıkan kim varsa, büyük bir heyecanla yeni ve büyük projelerden söz ederler. Büyük bir heyecan içerisinde olduklarını görüyoruz. Heyecanları bizi de heyecanlandırıyor. Belli bir zaman geçtikten sonra, bu heyecanlarının yavaş yavaş söndüğünü görüyoruz. Vaat edilen projeler yapılmadığı zaman, hem bizler, hem de Vanlı hemşerilerimiz hayal kırıklığına uğruyor. Biz her zaman diyoruz! Van ilimize gelen yetkili birilerinin fazla heyecana kapılmadan, önce Van ilimizi iyi tanımaları, gerçek anlamda, reel olarak neye ihtiyaç olduğunu belirleyip, somut olarak bir şeylerin hayata geçmesi konusunda, sağlam adım atmalarıdır. ABB olarak Van ilimize katkı sağlayacak herkesin yanındayız. Bizden sonraki nesillerin, rahat bir yaşam sürmeleri konusunda, olumlu yapılacak her çalıştayın destekçisi olacağımızı, fakat Van ilimize zarar verecek her çalıştayın da, karşısında duracağımızı belirtmek isteriz. Van İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Sayın Hasan Tevke'ye başarılar diliyoruz. Umarız Van ilimizde başarılı çalışmalara imza atarlar" diyerek, tekrardan yeni görev yerinin hayırlı olması temennisinde bulundu.