ABB Van Şubesi Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, son günlerde meydana gelen çocuk istismarı ve çocuk tacizleri olayları, toplum psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki bıraktığını söyledi.

Anadolu Basın Birliği (ABB) Van Şubesi Yönetimi son zamanlarda artan çocuk istismarına sert tepki göstererek, “Artık yeter, biran önce hem şehir hem de ülke olarak harekete geçmeliyiz” dedi.

Çocukların kişiliğini hiçe sayarak yapılan her türlü sözlü ve fiziksel hareketin istismar olduğunu belirten ABB Van Şube Yönetimi, "Adalet verilerine göre yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel olarak istismar edildiğini ifade etti. Çocuk Hakları Sözleşmesinin ve konuyla ilgili cezaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan ABB Van Şube Yönetimi, “Bütün veriler ve raporlar çocuk istismarının hızla arttığını gösteriyor. Verileri İncelediğimizde korkunç rakamlar ortaya çıkıyor.

Adalet Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı, son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Çocuğun cinsel istismarında Türkiye dünya listesinde 3’üncü sırada. Cinsel istismara uğrayanların yüzde 70’i 18 yaş altı. 11 yaşından küçüklerin oranı, yüzde 70. Bu rakamlar bizleri dehşete düşürmektedir.  Zaman geçirmeden herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir" diyerek tepkilerini ortaya koydu.