Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, çocuk istismarı konusunda Van'ın durumu diğer illere göre çok daha güvenli ve çok daha güzel bir durumda olduğunu söyledi.  Çohaz; “Allah'a şükürler olsun Van ilimiz çok iyi bir durumda. İnanç kuvvetli olursa, olumsuz olayların yaşanması daha da zorlaşır. Bizim halkımızın islami hassasiyetleri yüksek olduğundan çocuk istismarı ve diğer bazı vakalar karşısında halkımız daha duyarlı davranabiliyor.

Bizim Van olarak çok sayıda sosyal merkezlerimiz var. Bu merkezlerimizde çocuk istismar alanında, erken yaşta evlilik alanında, rehabilitasyon merkezlerimiz var. Çocuk istismar ve erken yaşta evlilikler gibi durumlar Emniyet güçlerimizin bize verdiği rakamlara ve  istatistik verilere göre açıklama yapıyoruz. Çünkü resmi olmayan veriler üzerine konuşmak doğru olmaz.  Topluma eğitim vermek anlamında özveri ile çalışıyoruz. Her konuda Müdürlüğümüzün kapısı herkese açıktır. Çok şükürler olsun ki, her sorunun üstesinden gelip, çalışma ekibimizle, hükümetimizin verdiği destekle her soruna çözüm üretebiliyoruz. Bu konuda Vali beyin bizlere büyük destekleri oluyor. Erken yaşta evliliğe her zaman karşıyız. Erken yaşta evlilik bizim bölgelerimizde daha rastladığımız bir konu.  Erken yaş evliliklerine hep birlikte  dur demesi lazımdır" diyen Çohaz, Madde bağımlılığı konusunda başarılı çalışmalar yaptığını belirterek; "Madde bağımlılığı ile ilgili çalışmalarımız sürekli oluyor. Çocuk ve gençlerimize yönelik sosyal ve sosyal hizmet merkezlerimiz bu konuda 7/24 görev yapıyor.

Bazı ilçelerimizde de Aile danışmanlık merkezlerimiz olumsuz vakalara karşı hizmetlerini en iyi şekilde sürdürmektedir.  Ayrıca ilimizde, son zamanda hortlayan dilencilik konusunda da büyük bir mücadele vermekteyiz. Dilencilik konusunu sıfıra düşürünceye kadar yetkili organlarla çalışmalarımızı sonuna kadar sürdüreceğiz" diyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, Anadolu Basın Birliği Van Şubesi tarafından yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuiyeti dile getirerek Başkan Yazlık şahsında, tüm ABB üyelerine teşekkürlerini sunduğunu belirtti. Anadolu Basın Birliği (ABB) Van Şube Başkanı Ayhan Yazlık ise, ev sahipliliğinden  ve gösterilen ilgiden dolayı Çohaz'a çok teşekkür ettiğini belirterek, üstün ve başarılı çalışmalarının devamlılığı konusunda kolaylıklar dilediğini belitti.

Haber Yorum: Sefa Bildik/Van Havadis haber merkezi